לכל הכתבות

תחבורה עירונית – פתרונות טכנולוגיים של המחר

מאת צוות MIC

מערך התחבורה הציבורית מיועד לספק מענה וניידות לציבור הרחב, באמצעות שילוב בין כלים ומערכות שיספקו נוחות, בטיחות ועלות שווה לכל נפש. על פניו מדובר בפתרון אופטימלי כאשר עלותו נמוכה במאות אחוזים מעלות רכישה ואחזקה של רכב פרטי. למרות זאת לתחבורה הציבורית בישראל מוניטין שלילי, וניתן לראות גידול של 4% בכמות כלי הרכב הפרטיים בישראל מדי שנה, העומד כיום על למעלה מ 3 מיליון רכבים פרטיים רשומים.
הסיבה העיקרית לחוסר הפופולריות של התחבורה הציבורית הוא מדד היעילות הנמוך שלה, כאשר זה נמדד באמצעים הניתנים לכימות, בקטגוריות שונות לרבות: זמינות, אמינות, ישירות, כמות החלפות, סנכרון בין מספר כלים וקווים במסלול הנסיעה, תדירות ותיאום.
עידוד השימוש בתחבורה ציבורית הוא אינטרס ברור של מדינת ישראל בכלל והרשויות המקומיות בפרט. תחבורה ציבורית יעילה מפחיתה זיהום אוויר ויוצרת סביבה ירוקה יותר, מפחיתה פקקים ועומסי תנועה ומצמצמת את הפערים הסוציואקונומיים בחברה.  הפתרונות הטכנולוגיים העתידיים שבאים לשדרג את שירותי התחבורה הציבורית נוגעים ברכבים עצמם, בתשתיות, בניהול התנועה ובאלמנטים רבים נוספים.

משכ”ל- החברה למשק ולכלכלה, באמצעות MIC, נותנת במה לחברות המובילות בעולם החדשנות בארץ ובעולם להציג חידושים ופתרונות טכנולוגיים, שיהיה ניתן להטמיע ברשויות המקומיות לטובת שיפור הניידות בעיר, התשתיות וכלי התחבורה לתנועה עירונית בכלל ולתחבורה ציבורית בפרט.

Tactile Mobility
חברת Tactile Mobility מציגה: מערכת מיפוי כבישים בזמן אמת תוך שידור המידע לענן, באמצעות רכבים עירוניים. המערכת אשר מותקנת על גבי רכבי העירייה, מיומנת באיתור ובזיהוי ליקויים ומפגעים, דוגמת: כתמי שמן ורטיבות על הכביש, סדקים ומהמורות, איכות האחיזה בכביש ודירוג איכות הכביש, כאשר כל אלו משוגרים בזמן אמת באמצעות תקשורת אינטרנטית לענן, ומאפשרים טיפול מידי במפגעים, שליחת התראות וניהול התנועה באזור על ידי הרשות המקומית.

GoGreen
המותג GoGreen בא לשפר את תפקוד הרמזורים בצמתים עמוסים ופקוקים, באמצעות יצירת אלגוריתם חכם אשר מודד בדייקנות את עומסי התנועה מכל כיווני התנועה בצומת, ומשנה את תכניות הזמנים והחלפת הרמזורים על פי צרכי הנסיעה והעומסים בפועל. ביישום של הטכנולוגיה נמצא כי בכוחה לצמצם את הפקקים ולנהל עומסים בצורה מיטבית ומלאה.

תחבורה גמישה

חברת Via Transportation מביאה את מערכת התחבורה הגמישה, אשר נועדה לייצר ולעודד נסיעות משותפות, בעלות נמוכה ובזמינות גבוהה לכל החפץ בכך. המערכת מאפשרת ניהול ציי רכב באמצעות שיתוף ומיפוי המידע, איתור מוקדם של נוסעים המיועדים לנסוע לאותו כיוון, ניהול מסלולים קבועים על פי זמנים קבועים, שידור מצב פניות ותפוסה בזמן אמת, חיבור למידע הנוגע למצב התנועה והתאמת מסלולים. המערכת בנויה על טכנולוגיית בינה מלאכותית ופועלת להנגשת פתרונות תחבורה לאוכלוסיות שונות על פי צרכיהן.
פתרון זה, אשר פעיל בלמעלה ממאה ועשרים מדינות שונות בעולם, הוכיח את עצמו בצמצום כלי הרכב הפרטיים על הכבישים, יעילות התחבורה השיתופית ולהגברת נוחות ושביעות רצון הנוסעים.

TraffiCal
מערכת דיגיטלית חכמה לניהול היסעים על ידי הרשות המקומית. המערכת מספקת מענה להסעת ילדים, עובדים והסעות מאורגנות אחרות. פועלת באמצעות מפה דיגיטלית להצגה אינטראקטיבית של נתוני האיסוף והפיזור, לוחות הזמנים, מאגר מידע הכולל את נתוני התלמידים, ההורים, המלווים והמפעילים- לתקשורת יעילה. המערכת מנוהלת באמצעות אפליקציה ומערך הרשאות צפיה על פי צורך, ומאפשרת שקיפות מלאה הן של הרשות כלפי התושבים באמצעות חשיפת הסכמי ההתקשרות והתנאים, והן של מיקום הילדים ונתונים אחרים אודות הנסיעה בעבור ההורים.

חלק ניכר מן הערים המובילות במדינת ישראל סובלות מהגירה שלילית וירידה באיכות החיים של התושבים, בשל אילוצי תעסוקה, פקקים וזיהום אוויר, כאשר אלה כרוכים זה בזה. שדרוג התחבורה הציבורית באמצעות מערכות טכנולוגיות מתקדמות יביא בהכרח לשיפור שביעות רצון התושבים, למיצוי אפשרויות תעסוקה וכלכלה ולהפחתה משמעותית בזיהום האוויר.