לכל הכתבות

תתארו לכם עולם אחר! פריסת דור 5 – מה זה? ולמה זה חשוב לתושבים ולרשויות המקומיות?

מאת צוות MIC

המונח דור 5 גורר אחריו לא מעט אמירות ופרשנויות, הגזורות בחלקן הגדול מחוסר ידע ואף ממידע שגוי הרץ ברשת, שאינם בהכרח קשורים למציאות. על מנת להבין את המשמעויות הכרוכות בהצבת תשתיות G5 בערים בישראל חשוב להבין הן את בסיס הטכנולוגיה והן את היכולות שלה בשיפור ובשדרוג איכות החיים, בהיבט המדיני, המוניציפאלי ובהיבט האישי.

מה זה דור 5?
המילה דור בהיבט הטכנולוגי, בדומה להיבט הסוציולוגי, באה לתאר קדמה. המונח נכנס לחיינו עם פיתוח הטלפונים הסלולריים הראשונים, שהיוו את הדור הראשון ונשענו על תשתיות אנלוגיות, כאשר לאורך השנים חזינו באבולוציה של הקדמה, תוך שילוב האינטרנט כחלק בלתי נפרד מחיינו, מעבר לדור 2, אשר התבסס על יכולות דיגיטליות ויכולת העברת נתונים, דור 2.5 אשר שיפר את קצב העברת הנתונים, דורות 3-4.5 אשר שיפרו בהתמדה קצב ונפח, שילבו יכולות וויזואליות, שיחות וידאו, תוכנה ופיתוח אפליקציות.
על פי האבולוציה של הסלולר והאינטרנט נראה כי אך טבעי ומתבקש לתכנן וליישם את הטכנולוגיה המתקדמת הבאה שתיכנס תחת התואר דור 5.

הקדמה הטכנולוגית שיביא אלינו הדור החמישי של הטכנולוגיה כוללת קצב נתונים גבוה והשהיה נמוכה- מה שיאפשר העברת נתונים בקצב מהיר במיוחד לאלפי משתמשים בו זמנית, העברת אות משופרת, כיסוי רחב וזמן השהיה מופחת. היתרונות הבולטים של טכנולוגית דור 5 מתבטאים באמצעות הגדלת מספר המשדרים מופחתת החשיפה לשידור מהמכשיר האישי, אשר “מתאמץ” פחות ליצירת קשר עם מקור השידור, כמו כן כניסת טכנולוגית דור 5 ופרישתה המלאה תאפשר שידור בעוצמה נמוכה יותר של האתרים ושל מכשירי הטלפון שבידי המנוי.

יתרה על כך, המשרד להגנת הסביבה קובע את ההספקים המרביים של מוקדי השידור כך שרמות החשיפה לקרינה יהיו נמוכות לפחות פי 10 מספי החשיפה לקרינה שהוגדרו על ידי ארגון הבריאות (WHO) כבלתי מזיקים לכלל האוכלוסייה.
כל אלה יבואו לידי ביטוי לא רק בשדרוג חוויית המשתמש הפרטי, אם כי- ובעיקר- ביצירת כלים ותשתיות לניהול ערים חכמות, בתים חכמים, מערך תחבורה חכם, ומגוון כלים נוספים לשיפור חיי האזרח, לחיסכון כלכלי ולניהול סביבה ירוקה.

עיר חכמה
הערך המוסף הבולט ביותר של יכולות דור 5, הוא יצירת תשתית למגוון פתרונות טכנולוגיים היוצרים עיר חכמה. השימוש בכלים הללו מביא לשיפור השירות לתושב, הגברת היעילות בשלטון המקומי וחיסכון כספי רב. בין הכלים המוצעים הנמצאים כבר מעבר לפינה ניתן לראות:

ניהול מערך התנועה: כבר כיום ניתן למצוא בישראל נגיעות ראשונות בתחום ניהול מערך התנועה העירוני, באמצעות מערך של רמזורים חכמים אשר מנהלים עומסי תנועה בזמן אמת ושיפור בן עשרות אחוזים בהפחתת עומסי תנועה, החדרת טכנולוגיית הרכב המקושר המהווה חלק אינטגרלי ממערך התנועה הכולל ומתמקדים בקשר בין רכב-נהג-סביבה, תיעדוף לתחבורה הציבורית ופתרונות תוכנה מתקדמים המשלבים בין הרשויות המקומיות למשרד התחבורה.

התראה מפני רעידת אדמה: מערכת התראה מתקדמת המזהה ומתריעה מפני רעידות אדמה בהיקף בר סכנה, תוך שימוש בגלאי מכני בעל רמת יציבות ודיוק שאין שניה לה, למדידה קבועה ותמידית של תנודות הקרקע, וזיהוי אחר חריגה בתנודות המצביעות על רעידת אדמה צפויה.

אבטחה: התקנה והטמעה של מצלמות חכמות בפריסה רחבה ותוך שימוש בפתרונות ניתוח וידאו מתקדמים במרחבים פתוחים ליישום עקרונות אבטחה, בטיחות ותפעול. מערכות מבוססות יכולות צפיה בזמן אמת, אחסנת נתונים בענן, גישה למידע בכל עת, התראה ממוחשבת בזיהוי פעילות חריגה- לניהול אבטחה מרבית, להפחתת אחוזי פשיעה ולהגנה על האזרחים.

טיפול באשפה: מערך פחים חכמים המשדרים לרשות העירונית בכל עת תפוסה ועומס, טמפרטורה ותנאי לחות, ליצירת מערך פינוי יעיל על פי צורך, למניעת היווצרות מפגעים תברואתיים, למעקב אחר תדירות ומועדי הפינוי, לחיסכון בכוח אדם וליעילות מוניציפלית.

חיסכון במים: מערכת חכמה לאיתור נזילות ונזקי מים כבר עם היווצרותם, למניעת התרחבות הנזקים וטיפול מידי, לשליטה מרחוק במספר רב מאוד של מערכות מים וביוב, קבלת התראות בזמן אמת על נזילות והצפות, טמפרטורה חריגה, ניתוק רכיבים חיוניים וצריכת מים חריגה. מביא לחיסכון במים וליעילות בניהול משק המים ועלויות התחזוקה של הרשות.

שירותי בריאות: דוגמא נוספת ליתרון בולט שמביאה הפריסה הטכנולוגית המתקדמת שלא בתחום הרשות המקומית, הוא שירותי בריאות מתקדמים מרחוק, המאפשרים מפגשים מקוונים עם רופאים ומומחים, ביצוע בדיקות ביתיות תוך שידור ממוחשב של התוצאות למערכות, ניתוח שלהן ומתן מענה מידי, דבר שיוריד את העומס ממערכת הבריאות ויאפשר קבלת שירות יעיל, מהיר וברמה גבוהה במיוחד.

לצד אלה ניתן למצוא גם דוגמאות רבות לשיפור תהליכים ויעילות, בתחומי החינוך, התרבות, איכות הסביבה, השירות לתושב ובתחומים נוספים. חשוב לציין כי הן כאשר מדובר בשיפור השירות באופן ישיר לתושב והן כאשר מדובר ביעילות המביאה לחיסכון כלכלי לרשויות המקומיות, מדובר באינטרס מובהק של תושבי הרשות, אשר כספי המיסים שלהם יחזרו לשרת אותם בצורה טובה יותר.

הקשר בין 5G לקורונה
משבר הקורונה פגש מעצמות, מדינות ואזרחים בסטטוס המטריד ביותר: חוסר וודאות. גם כיום, מספר חודשים לאחר ההתפרצות הראשונית בסין, לא נמצא הגורם שיודע להצביע בוודאות על הגורם להתפרצות. הקשר לעטלפים נמצא לאחר שהוכח כי עטלפים אכן נשאים של הווירוס (יחד עם עוד מאות נגיפים אחרים), אולם איש אינו יודע לקבוע האם מדובר בהתפרצות טבעית, באילו נסיבות והאם קיימים אחראים לדבר. גם משבר זה, בדומה לסיטואציות שונות של אי וודאות לאורך ההיסטוריה, הוליד לא מעט תיאוריות קונספירציה, בניהן האשמת מנהיגים בעולם בהפצת מגיפה על מנת לשרת צרכים פוליטיים ו/או להשגת עליונות כלכלית, כאשר תיאוריית קונספירציה נוספת שהופצה בתוכנות המסרים וברשתות החברתיות, היא הצבעה על קשר בין הקורונה לטכנולוגיית 5G.
הראשונה בתיאוריות קובעת כי פריסת הטכנולוגיה בסין ובארה”ב הן שגרמו למגיפה, ותיאוריה אף מופרכת יותר טוענת כי בעלי אינטרסים הפיצו את המגיפה במטרה לכלוא את הציבור בעולם בביתו, ובכך לקדם את פריסת הטכנולוגיה.

מדובר כמובן באמירות מופרכות וחסרות יסוד וקשר למציאות, אשר הופצו בידי מתנגדי הטכנולוגיה, תוך הישענות על והפצה של מידע שגוי. חשוב לדעת כי מיטב הרופאים והמדענים קבעו כי מדובר בנגיף חי אשר אין קשר בינו לבין טכנולוגיות וקרינה באשר הן, ויתרה מכך, אף בחנו את השפעת הטכנולוגיה על הציבור באמצעות מאות מחקרים של ארגוני בריאות עולמיים וגופים פרטיים, ומצאו כי טכנולוגיית 5G נמצאת תחת תחום הקרינה הבלתי מייננת, אשר אינה מיאה לניתוק אלקטרונים מאטומים, מה שעשוי לגרום לשינויים ב-DNA ולמחלות דוגמת סרטן לסוגיו.

ארגון הבריאות העולמי קבע ופרסם בצורה ברורה כי לא נמצא כל קשר בין פריסת הטכנולוגיה 5G לכל נזק בריאותי. התקנת תשתיות G5 בישראל מתבצעת בהתאם לפיקוח והנחיות משרד הבריאות הישראלי, תוך כפיפות והחמרה להנחיות משרד הבריאות העולמי.

חברת משכ”ל מעמידה לרשות הציבור את המרכז לחדשנות מוניציפלית, אשר גם בימי קורונה, מספק נגישות למידע, היכרות עם קדמת הטכנולוגיה, סיורים ווירטואליים וחשיפה לעולם החדשני הנחשף בפני הציבור בימים אלה.

 

רוצים לדעת עוד? הצטרפו לאירועים שלנו ולמדו מהמומחים של משכ”ל בתחום החדשנות ערים החכמות.