לכל הכתבות

יום כדור הארץ – האחריות של הרשויות המקומיות לשמירה על הכדור

מאת צוות MIC

בעשרים ושניים בחודש אפריל, מדי שנה,  חל יום כדור הארץ, ציון בינלאומי שנועד להעלות את המודעות לצורך בהגנה על הכדור ושימור סביבה ירוקה ובת קיימא.

המודעות האזרחית לגורמים אשר מזהמים את הכדור ופוגעים בו חשובה, ומביאה לצמצום השימוש בפסולת שאינה מתכלה, במתן עדיפות למוצרים ולמערכות בעלי דירוג אנרגטי גבוה וחיסכון באנרגיה. יחד עם זאת, תרומה זו היא מזערית ואינה מספקת כאשר אינה נתמכת במדיניות סדורה ובהעלאה על סדר היום של הנושא, על ידי רשויות מקומיות, רשויות המדינה, ארגונים וחברות.

לא די במודעות לבדה ביעד השאפתני להגן על כדור הארץ מפני הסכנות אשר אורבות לו, ביניהן שינויי אקלים והתחממות גלובלית, אובדן מקורות אנרגיה, פליטת גזי חממה והרחבת החור באוזון, עליית גובה פני הים כתוצאה מהמסת קרחונים ושינויי נפח המים בשל ההתחממות, זיהום סביבתי ואחרים.

ההגנה האמיתית על כדור הארץ מתבצעת באמצעות חקיקה, לצד לקיחת יוזמה ונקיטה בפעולות על ידי רשויות, באמצעות עבודה עם מערכות טכנולוגיות בקדמה וחדשנות, במגוון תחומי חיים ופעילות.

כיצד יכולה לתרום רשות מקומית להגנה על כדור הארץ וליצירת סביבה עירונית ירוקה?

הרשות המקומית אחראית על מגוון תחומי טיפול ופעילויות, כאשר לרשותה עומדים כלים רבים הן בטיפול בפסולת ובתברואה, והן באחריות על מבנים, תשתיות ותחבורה, חינוך, בטיחות, משאבי מים ושירותים לתושב.

MIC- מרכז חדשנות   מוניציפלית מבית משכ”ל, מציג מגוון רחב של מערכות וכלים, הנשענים על מיטב הטכנולוגיות החדישות, לטובת שיפור השירות לתושב, חיסכון כלכלי לרשות ושמירה על סביבה אורבנית ירוקה בעלת יעילות אנרגטית. להלן מספר דוגמאות:

ניהול משק המים

מערכת מתקדמת מבית חברת אקווריוס ספקטרום, תאפשר לרשות העירונית להקדים ולאתר נזילות, דליפות סמויות, ואבחון של מצב הצנרת בכל עת. המערכת מבוססת על טכנולוגיית “ענן” שמאפשרת תיעוד, שמירה והשוואה של נתונים. המערכת תומכת בכל סוגי הצנרת והתשתיות, מיומנת באיתור דליפות ונזילות מים גם בקוטר קטן במיוחד, מצמצמת באופן ניכר בעלויות אובדן מים ותקלות צנרת ובעלויות התחזוקה והתיקונים על פי צורך.

תחבורה חכמה

חברת אקסיליון, חברת תוכנה ישראלית, מביאה לפתח הרשויות המקומית בישראל פתרון איכותי לניהול והזרמת התנועה, לאתגרי העומסים והפקקים ולניהול מערך תחבורה חכם, יעיל ובטוח. החברה מפתחת ומטמיעה מערכים של רמזורים חכמים המסייעים להסדרת התנועה, מזהים מפגעים, עומסים ואירועים חריגים, אמצעי תעדוף וניהול לתחבורה ציבורית ותשתיות אופטימליות להולכי רגל. המערכות שכבר מוטמעות במספר ערים בישראל ובעולם, מתהדרות בהגברת הבטיחות בעשרות אחוזים, צמצום ניכר של הפקקים, והפחתת זמני הנסיעה בתשתיות העירוניות בקרוב לחמישים אחוזים.

כל אלו מסייעים בהפחתת השימוש בדלק ובאנרגיה, בצמצום פליטת גזים ומזהמים מרכבים ובשיפור איכות חיי התושב.

בריאות הציבור

מערכת חכמה לניטור של רעשים, רמות קרינה חריגות וזיהומים באוויר, תזהה ותתריע על ירידה באיכות האוויר, במבני חינוך, מרכזי חינוך ואחרים, לטובת טיפול מהיר ושמירה על בריאות השוהים והתושבים. המערכת מבית חברת RADGREEN בייצור כחול לבן, משלבת מספר רב של חיישנים לניטור והתראה על מגוון ליקויים, וכבר בולטת ביעילותה ובתרומתה לאיכות הסביבה העירונית, בערים בישראל ובחו”ל.

פסולת

מערכת ECOCAL מבית משכ”ל מפעילה פחים חכמים במסגרות עירוניות וברשויות, אשר מספקים חיסכון ויעילות, באמצעות סנסורים אשר מנטרים את משקל הפחים הציבוריים, רמת החומציות והטמפרטורה שבהם, תוך העברת הנתונים בזמן אמת למערכות המוקד העירוני.

מחלקות התברואה ברשות זוכות להכוונה וניהול יעילות העובדים, תוך יצירת מסלולים ותיעדוף הפינוי, חיסכון בכוח אדם, פינוי מהיר של פחים אשר פולטים רעלנים ומהווים מפגע תברואתי, שקיפות ובקרה מלאה.

לא אחת עולה השאלה מה היא למעשה האחריות של רשות מקומית בתחום השמירה על סביבה ירוקה, התרומה לאקולוגיה הגלובלית, ולהשפעה על יחסי הגומלין בין המערכות אשר פותחו על ידי יד אדם ומשרתות אותו, למערכות הטבעיות. בעשור האחרון גברה ההבנה כי הקשר קיים בהיברידיות, אשר מאפשרת למעשה לרשויות עירוניות ומקומיות, באמצעות בחירה נכונה והשקעה במערכות ובתשתיות אשר פותחו בראיה סביבתית, להגדיל את מדדי האושר ושביעות הרצון של התושבים, לחסוך בעלויות תפעול יקרות ובד בבד לתרום לשימור פני כדור הארץ לטובת הדורות הבאים.

MIC מרכז החדשנות מבית משכ”ל, מציע חוויה חדשנית, העשרה והצצה לעולם עתידי ירוק, יעיל וחדשני, בו ניתן למצוא פתרונות נוספים ומערכות מתקדמות בכל מגוון תחומי החיים במרחב הציבורי. בואו לבקר, נשמח לראותכם.