לכל הכתבות

העיר דובאי כמקור השראה לערים חכמות בעולם

מאת צוות MIC

הסכם השלום עם איחוד האמירויות חשף את הישראלים לא רק ליעד תיירותי ותרבותי חדש, אלא גם לאחת הערים המובילות בעולם בטכנולוגיה ובחדשנות, העיר דובאי.
שליט האמירות דובאי, שיח מחמד בן ראיד, הוא שפתח ביוזמה כבר בשנת 2014, כאשר שרטט חזון יומרני אשר הופך עיר בת ארבעה מיליון תושבים- ולמעלה מעשרים מיליון מבקרים מדי שנה- לעיר החכמה בעולם.
השיח קשר בין מדדי אושר ונוחות לתושבים ולמבקרים, לפיתוח ולשימוש בטכנולוגיות חדשניות, אשר בחלקן נמצאות בחיתוליהן, מן העולם כולו, לשיפור ולשדרוג איכות החיים בעיר דובאי.
בין ההשקעות ותחומי ההתפתחות המובילים בדובאי:

אנרגיה סולארית
למרות שדובאי מהווה חלק בלתי נפרד ואת האמירות השנייה בגודלה באיחוד האמירויות, אשר שולטת במשאבי נפט עצומים, במטרה לשמר את המשאב היקר והחוסן הכלכלי שהוא מייצר, משקיעה דובאי השקעה כבירה בהקמת שדות להפקת אנרגיה סולארית – הפקת אנרגיה המתורגמת לחשמל מקרינת השמש, במדינה חמה ושופעת שמש.
מטרתה של האמירות דובאי היא להגיע למצב בו לא פחות מרבע מצריכת האנרגיה במדינה נשענת על אנרגיה סולארית בלבד, וזאת בטווח זמן קצר יחסית בן שנים אחדות – עד לשנת 2030.
כבר כעת כל צריכת האנרגיה המקומית לטובת תאורה ציבורית בכבישי העיר, מתבצע באמצעות ניצול אנרגיה סולארית.
מלבד החיסכון והיעילות הכלכלית, האנרגיה הסולארית אשר מחליפה אנרגיה מתועשת – מפחיתה זיהום אוויר ומסייעת ביצירת עיר ירוקה.

בטיחות וביטחון
העיר דובאי מרושתת באופן מקיף במצלמות חכמות, אשר מתוכנתות לזיהוי אירועים חריגים, עבירות תנועה, אירועי אלימות וונדליזם ואחרים. המצלמות משדרות ישירות לעשרות מוקדי בקרה, וכוללות מנגנונים חכמים להתראות בזמן אמת אודות אירועים הדורשים התערבות משטרתית ו/או עירונית. בזכות מערך המצלמות המקיף אחוזי הפשיעה בעיר נמוכים במיוחד, כמו גם שמירה על הסדר הציבורי וחוקי התנועה. ניתן לראות מעט מאוד שוטרים ופקחים ברחובות, כאשר בזכות הטכנולוגיות החכמות השולטות בעיר, אלה מנהלים את צעדיהם ביעילות ונמצאים רק במקומות בהם נוכחותם נדרשת.

תחבורה
מערך הכבישים והתחבורה בדובאי הם מהמתקדם בעולם, כאשר כבר כיום מתנייעות על הכבישים קרוב לאלף מוניות חשמליות מבית חברת טסלה, הזוכות לעשרות עמדות טעינה נוחות ברחבי העיר. הגדלת היקף המוניות התאפשרה בזכות הטבות והקלות במיסוי ועידוד ישיר של הרשויות, והכל במטרה ליצירת עיר חכמה וירוקה ומופחתת זיהום אוויר.
נוסף לאלה פועלת בעיר רכבת מטרו חשמלית, אשר עוברת במסלול עירוני פתוח ובמסלול תת קרקעי, מה שמפחית את כמות העומסים והפקקים בעיר באופן משמעותי.
כמו כן מופעלת בדובאי רכבת מסוג מונורייל- רכבת חד מסילתית, חשמלית, בהנעה עצמית ללא נהג. רכבת זאת חולשת על מסלול מסילות מובנה וייעודי החוצה את קו החוף והאיים המלאכותיים בעיר, לאורך למעלה מחמישים ק”מ.
פתרונות אלו ועוד מאפשרים עיר נטולת פקקים, עם זיהום אויר מופחת, בעלת מערך תחבורה נוח ויעיל לתושבים ולמבקרים.

חינוך
כמעצמה כלכלית ומובילה טכנולוגית, דובאי ואיחוד האמירויות בכללותה, העלו את החינוך על נס, תוך ניצול מיטבי של טכנולוגיות ומערכות, וקבלת החלטות בראייה בינלאומית שנועדה להעניק חינוך איכותי בסטנדרטים בינלאומיים גבוהים, החל מגיל 5 ועד ללימודים אקדמאיים. בדובאי השפה האנגלית מוגדרת כשפה שניה ונלמדת במערכת החינוך כבר מן הכניסה אליה. בעיר, ערב רב של בתי ספר – השמים דגש על לימודים למקומיים ולזרים, ו-11 אוניברסיטאות מובילות.
מערכת החינוך מתהדרת במעבדות מחקר, תוכניות בינלאומיות לפיתוח ולהכשרות של מורים ואנשי צוות, למידה היברידית, מערכות ממוחשבות למיפוי קשיים ואתגרים ולפיתוח תוכניות סיוע אישיות.

מסחר וכלכלה
בדובאי ניתן לחזות באטרקציות תיירותיות מרהיבות בתחום המסחר, ביניהם קניוני ענק, מרכזי סחר צפים, מתחמי פנאי ובילוי, מתחמים קולינריים ואחרים. בזכות התפתחות מהירה של תחום הבנייה בעיר, לצד שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לטובת שיפור השירות וניהול העומסים, המלאי והאירועים לטובת המבקרים, ניתן להתרשם ממתחמים עסקיים המציגים מודלים מבטיחים של כדאיות כלכלית, ומהווים חלק בלתי נפרד מצביונה של העיר האמידה.
ערים רבות בעולם מגלות עניין בטכנולוגיות ובאפשרויות להפיכת העיר לעיר חכמה, לבניית מתווה לחיסכון כלכלי וייעול שירותים, לקבלת פתרונות לבעיות אורבניות מוכרות דוגמת תשתיות, התמודדות עם פסולת, בינוי, תחבורה ועומסים.

MIC מרכז החדשנות מוניציפלית, מבית משכ”ל, מלווה רשויות מקומיות וחברות בישראל, וחושף בפניהן עולם חדש של טכנולוגיות מתקדמות, במגוון תחומים, ליצירת עיר חכמה ומובילה, לשיפור מדדי שביעות רצון התושבים, לבניית ענף תיירות עירוני מחודש ולשלל פתרונות מתקדמים לאתגרים וצרכים מקומיים.